Jaké změny v rodinném právu přináší rok 2024?

04.01.2024

S novým rokem přichází mnoho změn v oblasti rodinného práva, např registrované partnerství bude možné nově uzavřít na kterékoliv radnici a nebudete muset cestovat k jedné ze 14-ti vybraných matrik. Ohledně sňatků se rozšiřuje okruh osob, které mohou být oddávajícím, a to o poslance a senátory. 

Pokud se týká dětí, ty si budou moci nově již od 12-ti let věku rozhodnout, jaké budou užívat příjmení v případě rozvodu rodičů. Nově bude možné do matriky zapsat domácí a zdrobnělá jména. 

Hlavní změna, kterou ocení manželé bude zjednodušení určení otcovství v případě, že jsou manžele v rozvodovém řízení a manželka čeká dítě s již novým partnerem (nikoli manželem). Nově bude stačit souhlasné prohlášení manželky, manžela a biologického otce.

Chystá se reforma rozvodů

Hlavní plánovanou změnu je nesporný rozvod (tedy rozvod, kdy s rozvodem souhlasí oba manželé a na všem se dohodnou). Soud nebude nově zjišťovat příčiny rozvratu manželství. Manželé nebudou muset být přítomni u soudního jednání a postačí přítomnost jejich zástupce. 

Řízení o rozvod manželství a opatrovnické řízení by se sloučilo do jednoho řízení. Nyní je nutné prvně vyřešit děti a až poté se řeší rozvod manželství.


Potřebujete pomoci s rozvodem? Neváhejte se na nás obrátit.