Sdílením odkazů na internetu můžete porušovat zákon
Všichni sdílíme a znovu publikujeme online obsah, ale kolik z nás myslí na práva duševního vlastnictví těch, kteří tento obsah vytvořili?
Webové stránky mohou obsahovat obrázky, videa, hudbu, texty atd. které mohou být chráněny autorským právem, které zejména spočívá v právu rozhodovat o tom, zda, jakým způsobem a kdy bude výtvor zveřejněn, v právu domáhat se dodržení celistvosti výtvoru a bránit se jakékoli změně, jakož i poškození tvůrčího díla, pokud poškozuje čest nebo pověst autora.
Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout porušení autorských práv, je vyžádat si souhlas této osoby. Ale v oceánu informací na internetu se však s největší pravděpodobností dostanete do situace, kdy není možné dohledat původce díla.
Soudní dvůr Evropské unie z stanovil 2 podmínky:
sdílením odkazů na díla volně dostupné na internetu (například článek zveřejněný na blogu nebo fotografie zveřejněná na specializované webové stránce) není porušením autorských práv.
sdílením odkazů na díla, která jsou přístupná za omezujících podmínek (například obsah přístupný uživatelům na základě předplatného či platby) - je bráno jako porušení autorských práv.