Odstoupení od smlouvy s realitní kanceláří

17.05.2022

Smlouvy s realitní kanceláří jsou buď zprostředkovatelské, kdy RK vaším jménem nabízí nemovitost - nebo rezervační, kdy Vám realitní kancelář po složení provize rezervuje nemovitost. Vždy se však jedná o smlouvy spotřebitelské, pokud jste nehledali prostor určený k podnikání. Vy jako spotřebitel jste v tomto režimu slabší stranou a je vám poskytována větší právní ochrana.

Podepsali jste smlouvu v místě prohlídky, nebo elektronicky, či jste poslali pouze scan dokumentu s vaším podpisem?

Pokud je zprostředkovatelská nebo rezervační smlouva uzavřena mimo obchodní prostor nebo sídlo realitní kanceláře popřípadě elektronicky, pak lze od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. V ojedinělých případech může být lhůta pro odstoupení až jeden rok a 14 dní.

Z naší praxe: Klientka obdržela vypracovanou rezervační smlouvu emailem, kterou si doma vytiskla, podepsala a poslala scan smlouvy na email realitního makléře. Bohužel banka nevyhověla její žádosti o hypotéku. Od podpisu smlouvy uběhly už tři týdny. Realitní kancelář však klientku písemně neinformovala o lhůtě k odstoupení a lhůta se tak podle zákona prodloužila o další rok. My jsme za klientku řádně a včas odstoupili od smlouvy.

Koupili jste vzdušný zámek?

Dalším platným důvodem pro odstoupení od smlouvy je nedostatek ve specifikaci nemovitosti. Podmínkou pro každou smlouvu je, že smlouva musí být určitá. Realitní kanceláře nejčastěji chybují v popisu nadzemního podlaží, podlahové výměry, stavu nemovitosti se zápisem v katastru nemovitostí (na pozemku je věcné břemeno, nebo je v podílovém vlastnictví např. bratra prodávajícího), či prohlášení o nezávadnosti (např. azbest ve zdech).

Z naší praxe: Klientka podepsala rezervační smlouvu na nemovitost, a na místě zjistila, že se jedná o jiné patro a jinou dispozici než bylo v inzerátu. Vzhledem k tomu, že rezervační smlouva na byt v developerském projektu neobsahovala přesnou definici v budoucnu postavené jednotky, šlo od ní odstoupit.

Neférový přístup realitní kanceláře

Zákon stanoví, že je-li tu okolnost, kterou byste věděli před uzavřením smlouvy a pro kterou byste smlouvu neuzavřeli - máte právo na odstoupení

Z naší praxe: Klient podepsal rezervační smlouvu na nemovitost za konkrétní prodejní cenu. Byl velice nemile překvapen, že při zprostředkovaném jednání s kupujícím byla na Smlouvě o smlouvě budoucí kupní cena o několik desítek tisíc větší.

Nečinnost realitní kanceláře

Chtěli jste prodat nemovitost a nemít s tím starosti a místo toho, abyste sami prováděli zájemce o koupi? Zákon stanovuje možnost odstoupit od smlouvy neplní-li druhá strana řádně a včas.

Z naší praxe: Klient podepsal exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří o prodeji svého bytu. Bylo mu přislíbeno, že vzhledem k situaci bude mít brzy nespočet nových zájemců. Zájemci však na prohlídky nějak nepřicházeli. Klient zjistil, že realitní kancelář je tvořena jednou jedinou realitní makléřkou, která se odstěhovala téměř na druhý konec republiky a jezdit na prohlídky bytu 150 km se jí už tak často nechtělo.

Ve sporech s realitními kancelářemi máme vysokou úspěšnost - naším největším nepřítelem je pouze čas. 


Odstoupení od smlouvy musí být podáno ve lhůtě a také z právně správných důvodů. 


Nehledejte na internetu vzor na odstoupení od smlouvy s realitní kanceláří - stačí jedna chyba a složenou zálohu zpět neuvidíte.

Kolik mě to bude stát?

Odstoupení od rezervační smlouvy s realitní kanceláří v právním zastoupení je za částku 2 500 Kč + DPH. 

Za nastudování smlouvy je třeba složit 50% zálohy předem. Je potřeba zaslat čitelný scan rezervační smlouvy a krátký popis kde a kdy byla rezervační smlouva vámi podepsána.

Chci odstoupit od smlouvy s realitní kanceláří