image

Novela insolvenčního zákona

Duben 3, 2019 2:53 pm

Ve sbírce zákonů byla nyní vyhlášena novela insolvenčního zákona, která zmírní podmínky oddlužení, a to zejména tak, že přestane platit nynější vstupní podmínka, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech alespoň 30 % svých závazků.

Zmírnění podmínek by mělo pomoci předluženým lidem vrátit se zpět do běžného života tak, že již nebudou „muset“ pracovat tzv. načerno. Řada lidí si takto přivydělávala, protože z oficiálních příjmů jim podle starého znění zákona zbyla pouze zanedbatelná částka. Tato novela by měla pomoci řádově desetitisícům osob.

Varianty oddlužení budou dvě. První z nich předpokládá splacení dluhů věřitelům ve výši 60 % za tři roky. Ve variantě druhé by mělo být uhrazeno za pět let alespoň 30 %. Pokud by dlužník uhradil méně, o pokračování oddlužení by rozhodoval soud, který by měl přihlížet k tomu, zda se dlužník pod dohledem insolvenčního správce opravdu snažil své dluhy splácet. Nejmenší částka, kterou však dlužník bude muset svému věřiteli splácet bude nejméně výše odměny insolvenčního správce, která nyní činí 1.089 korun měsíčně.

Snazší by mělo být oddlužení pro nejchudší osoby i důchodci, kritici však považují toto řešení za dluhovou amnestii.

Pozmění se také pořadí uspokojovaných pohledávek. Pokud příslušenství pohledávky (tedy úroky, pokuty nebo penále) převyšují jistinu, stane se z nich součást podřízená.

Ze statistik z roku 2017 vyplývá, že v exekuci je 9,7 % obyvatel Česka, tedy okolo 863.000 lidí, přičemž 3 a více exekucí má 493.000 osob a celkem jich bylo vedeno přes 4,5 milionu. Nejhorší situace přitom byla v Ústeckém a Karlovarském kraji.

 

Pokud je pro Vás toto téma aktuální, naše advokátní kancelář Vám ráda poskytne své služby.